1XHY
X-ray structure of the Y702F mutant of the GluR2 ligand-binding core (S1S2J) in complex with kainate at 1.85 A resolution
Functional Information from GO Data
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 10 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 2001 |
| Chain | Residue |
| A | LYS57 |
| A | HOH2337 |
| A | ALA60 |
| A | ASN69 |
| A | SER137 |
| A | HOH2214 |
| A | HOH2237 |
| A | HOH2240 |
| A | HOH2242 |
| A | HOH2273 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 2002 |
| Chain | Residue |
| A | MET104 |
| A | SER105 |
| A | SER214 |
| A | ASP245 |
| A | SO42005 |
| A | HOH2122 |
| A | HOH2249 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 2003 |
| Chain | Residue |
| A | MET15 |
| A | MET16 |
| A | ARG160 |
| A | HOH2095 |
| A | HOH2269 |
| A | HOH2280 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 2004 |
| Chain | Residue |
| A | LYS1 |
| A | THR2 |
| A | HOH2328 |
| site_id | AC5 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 2005 |
| Chain | Residue |
| A | PRO102 |
| A | MET104 |
| A | SER105 |
| A | SER214 |
| A | LYS215 |
| A | SO42002 |
| A | HOH2137 |
| site_id | AC6 |
| Number of Residues | 12 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE KAI A 1001 |
| Chain | Residue |
| A | TYR58 |
| A | PRO86 |
| A | THR88 |
| A | ARG93 |
| A | LEU135 |
| A | GLY138 |
| A | SER139 |
| A | THR140 |
| A | GLU190 |
| A | HOH2011 |
| A | HOH2046 |
| A | HOH2047 |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | Binding site: {"evidences":[{"source":"PubMed","id":"11086992","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"16483599","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PDB","id":"1FTJ","evidenceCode":"ECO:0007744"},{"source":"PDB","id":"2CMO","evidenceCode":"ECO:0007744"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI2 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | Site: {"description":"Interaction with the cone snail toxin Con-ikot-ikot","evidences":[{"source":"PubMed","id":"25103405","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI3 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Site: {"description":"Crucial to convey clamshell closure to channel opening","evidences":[{"source":"PubMed","id":"25103405","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI4 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Modified residue: {"description":"Phosphoserine; by PKC","evidences":[{"source":"PubMed","id":"8848293","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI5 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Modified residue: {"description":"Phosphoserine; by PKG","evidences":[{"source":"PubMed","id":"8848293","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |






