Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0019825 | molecular_function | oxygen binding |
| A | 0020037 | molecular_function | heme binding |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 18 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE HEM A 144 |
| Chain | Residue |
| A | TYR21 |
| A | VAL74 |
| A | PHE79 |
| A | OXY150 |
| A | SO4152 |
| A | HOH2045 |
| A | HOH2129 |
| A | HOH2131 |
| A | HOH2132 |
| A | HOH2133 |
| A | LYS24 |
| A | PHE25 |
| A | GLN44 |
| A | LYS47 |
| A | LEU65 |
| A | ARG68 |
| A | HIS69 |
| A | ARG72 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE OXY A 150 |
| Chain | Residue |
| A | TYR11 |
| A | PHE25 |
| A | GLN44 |
| A | HEM144 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 11 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 152 |
| Chain | Residue |
| A | MET0 |
| A | VAL1 |
| A | TRP3 |
| A | ALA31 |
| A | ARG68 |
| A | HEM144 |
| A | HOH2075 |
| A | HOH2134 |
| A | HOH2135 |
| A | HOH2136 |
| A | HOH2137 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 153 |
| Chain | Residue |
| A | HIS18 |
| A | GLU20 |
| A | ALA39 |
| A | HOH2109 |
| A | HOH2118 |
| A | HOH2138 |
| A | HOH2139 |
| site_id | AC5 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 154 |
| site_id | AC6 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 155 |
| Chain | Residue |
| A | ASN2 |
| A | HIS93 |
| A | HOH2113 |
| A | HOH2140 |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 108 |
| Details | Domain: {"description":"Globin","evidences":[{"source":"PROSITE-ProRule","id":"PRU00238","evidenceCode":"ECO:0000255"}]} |
| site_id | SWS_FT_FI2 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Binding site: {"description":"proximal binding residue"} |