2CWA
Crystal Structure Of The Single-stranded DNA Binding Protein From Thermus Thermophilus HB8
Functional Information from GO Data
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 9 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE NO3 A 501 |
| Chain | Residue |
| A | GLY60 |
| A | ARG61 |
| A | ARG144 |
| A | VAL152 |
| A | ARG154 |
| A | GLN176 |
| A | TRP178 |
| A | NO3502 |
| A | HOH584 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 9 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE NO3 A 502 |
| Chain | Residue |
| A | LEU59 |
| A | GLY60 |
| A | ARG61 |
| A | GLN62 |
| A | ARG100 |
| A | ARG144 |
| A | THR146 |
| A | PRO147 |
| A | NO3501 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE NO3 A 503 |
| Chain | Residue |
| A | LYS112 |
| A | GLU113 |
| A | ARG114 |
| A | HOH593 |
| A | HOH593 |






