Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0004807 | molecular_function | triose-phosphate isomerase activity |
| A | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| A | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| A | 0006094 | biological_process | gluconeogenesis |
| A | 0006096 | biological_process | glycolytic process |
| A | 0019563 | biological_process | glycerol catabolic process |
| A | 0020015 | cellular_component | glycosome |
| A | 0046166 | biological_process | glyceraldehyde-3-phosphate biosynthetic process |
| B | 0004807 | molecular_function | triose-phosphate isomerase activity |
| B | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| B | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| B | 0006094 | biological_process | gluconeogenesis |
| B | 0006096 | biological_process | glycolytic process |
| B | 0019563 | biological_process | glycerol catabolic process |
| B | 0020015 | cellular_component | glycosome |
| B | 0046166 | biological_process | glyceraldehyde-3-phosphate biosynthetic process |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 501 |
| Chain | Residue |
| A | ARG193 |
| A | HOH592 |
| A | HOH594 |
| A | HOH633 |
| A | HOH635 |
| B | THR175 |
| B | LYS177 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 502 |
| Chain | Residue |
| A | ARG227 |
| A | HOH613 |
| A | SER3 |
| A | LYS4 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 503 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 14 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 504 |
| Chain | Residue |
| A | LYS14 |
| A | ALA172 |
| A | ILE173 |
| A | GLY174 |
| A | GLY213 |
| A | SER214 |
| A | GLY235 |
| A | GLY236 |
| A | HOH526 |
| A | HOH527 |
| A | HOH529 |
| A | HOH530 |
| A | HOH588 |
| A | HOH590 |
| site_id | AC5 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 505 |
| Chain | Residue |
| B | GLY235 |
| B | GLY236 |
| B | HOH514 |
| B | HOH535 |
| B | HOH564 |
| B | HOH658 |
| site_id | AC6 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 506 |
| Chain | Residue |
| A | ARG196 |
| B | LYS177 |
| site_id | AC7 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 507 |
| Chain | Residue |
| B | ARG55 |
| B | ARG227 |
| B | HOH576 |
| B | HOH606 |
| B | HOH627 |
| site_id | AC8 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE BTS B 401 |
| Chain | Residue |
| A | ARG71 |
| A | ALA141 |
| A | THR146 |
| A | LEU190 |
| B | TYR102 |
| B | HOH590 |
Functional Information from PROSITE/UniProt
| site_id | PS00171 |
| Number of Residues | 11 |
| Details | TIM_1 Triosephosphate isomerase active site. AYEPVWAIGTG |
| Chain | Residue | Details |
| A | ALA166-GLY176 | |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Active site: {"description":"Electrophile","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| site_id | SWS_FT_FI2 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Active site: {"description":"Proton acceptor","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| site_id | SWS_FT_FI3 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | Binding site: {"evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
Catalytic Information from CSA
| site_id | CSA1 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1hti |
| Chain | Residue | Details |
| A | LYS14 | |
| A | GLY174 | |
| A | HIS96 | |
| A | ASN12 | |
| A | GLU168 | |
| site_id | CSA2 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1hti |
| Chain | Residue | Details |
| B | LYS14 | |
| B | GLY174 | |
| B | HIS96 | |
| B | ASN12 | |
| B | GLU168 | |