1SQZ
Design of specific inhibitors of Phopholipase A2: Crystal structure of the complex formed between Group II Phopholipase A2 and a designed peptide Dehydro-Ile-Ala-Arg-Ser at 1.2A resolution
Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0004623 | molecular_function | A2-type glycerophospholipase activity |
| A | 0005509 | molecular_function | calcium ion binding |
| A | 0005543 | molecular_function | phospholipid binding |
| A | 0005576 | cellular_component | extracellular region |
| A | 0006644 | biological_process | phospholipid metabolic process |
| A | 0016042 | biological_process | lipid catabolic process |
| A | 0042130 | biological_process | negative regulation of T cell proliferation |
| A | 0050482 | biological_process | arachidonate secretion |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 301 |
| Chain | Residue |
| A | ARG43 |
| A | HOH318 |
| A | HOH360 |
| A | HOH393 |
| A | HOH449 |
| B | PHQ1 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 302 |
| Chain | Residue |
| A | HOH423 |
| A | HOH512 |
| A | HOH530 |
| A | SER114 |
| A | LYS115 |
| A | LYS131 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 11 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 303 |
| Chain | Residue |
| A | GLU4 |
| A | ARG72 |
| A | LYS74 |
| A | HOH347 |
| A | HOH352 |
| A | HOH355 |
| A | HOH366 |
| A | HOH372 |
| A | HOH397 |
| A | HOH442 |
| A | HOH448 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 12 |
| Details | BINDING SITE FOR CHAIN B OF SYNTHETIC PEPTIDE |
| Chain | Residue |
| A | LEU2 |
| A | GLY30 |
| A | TRP31 |
| A | HIS48 |
| A | ASP49 |
| A | TYR52 |
| A | LYS69 |
| A | ASN111 |
| A | THR112 |
| A | SO4301 |
| A | HOH404 |
| A | HOH571 |
Functional Information from PROSITE/UniProt
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Active site: {"evidences":[{"source":"UniProtKB","id":"P14418","evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI2 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | Binding site: {"evidences":[{"source":"Reference","evidenceCode":"ECO:0000269","citation":{"citationType":"submission","publicationDate":"MAY-2004","submissionDatabase":"PDB data bank","title":"Crystal structure of a complex formed between group II phospholipase A2 and aspirin at 1.86 A resolution.","authors":["Singh N.","Jabeen T.","Sharma S.","Bhushan A.","Singh T.P."]}},{"source":"PDB","id":"1TGM","evidenceCode":"ECO:0007744"}]} |
| Chain | Residue | Details |
Catalytic Information from CSA
| site_id | CSA1 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1n29 |
| Chain | Residue | Details |
| A | HIS48 | |
| A | GLY30 | |
| A | ASP99 |






