1MJ1
FITTING THE TERNARY COMPLEX OF EF-Tu/tRNA/GTP AND RIBOSOMAL PROTEINS INTO A 13 A CRYO-EM MAP OF THE COLI 70S RIBOSOME
Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0003746 | molecular_function | translation elongation factor activity |
| A | 0003924 | molecular_function | GTPase activity |
| A | 0005525 | molecular_function | GTP binding |
| A | 0006414 | biological_process | translational elongation |
| L | 0003735 | molecular_function | structural constituent of ribosome |
| L | 0005840 | cellular_component | ribosome |
| L | 0006412 | biological_process | translation |
| L | 0022625 | cellular_component | cytosolic large ribosomal subunit |
| L | 0070180 | molecular_function | large ribosomal subunit rRNA binding |
| O | 0000049 | molecular_function | tRNA binding |
| O | 0003735 | molecular_function | structural constituent of ribosome |
| O | 0005840 | cellular_component | ribosome |
| O | 0006412 | biological_process | translation |
| O | 0015935 | cellular_component | small ribosomal subunit |
| O | 0019843 | molecular_function | rRNA binding |
| P | 0000049 | molecular_function | tRNA binding |
| P | 0003676 | molecular_function | nucleic acid binding |
| P | 0003723 | molecular_function | RNA binding |
| P | 0003735 | molecular_function | structural constituent of ribosome |
| P | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| P | 0005840 | cellular_component | ribosome |
| P | 0006412 | biological_process | translation |
| P | 0015935 | cellular_component | small ribosomal subunit |
| P | 0019843 | molecular_function | rRNA binding |
Functional Information from PROSITE/UniProt
| site_id | PS00055 |
| Number of Residues | 8 |
| Details | RIBOSOMAL_S12 Ribosomal protein S12 signature. KkPNSAlR |
| Chain | Residue | Details |
| O | LYS42-ARG49 |
| site_id | PS00301 |
| Number of Residues | 16 |
| Details | G_TR_1 Translational (tr)-type guanine nucleotide-binding (G) domain signature. DKareERaRGITIntA |
| Chain | Residue | Details |
| A | ASP51-ALA66 |
| site_id | PS00359 |
| Number of Residues | 16 |
| Details | RIBOSOMAL_L11 Ribosomal protein L11 signature. KiIeGTakSMGiEVvD |
| Chain | Residue | Details |
| L | LYS119-ASP134 |
| site_id | PS00646 |
| Number of Residues | 14 |
| Details | RIBOSOMAL_S13_1 Ribosomal protein S13 signature. RGlRHrrGlpVRGQ |
| Chain | Residue | Details |
| P | ARG87-GLN100 |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | Region: {"description":"G1","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI2 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | Region: {"description":"G2","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI3 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | Region: {"description":"G3","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI4 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | Region: {"description":"G4","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI5 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Region: {"description":"G5","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI6 |
| Number of Residues | 9 |
| Details | Binding site: {"evidences":[{"source":"PubMed","id":"29546243","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PDB","id":"5OPD","evidenceCode":"ECO:0007744"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI7 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Binding site: {"evidences":[{"source":"PubMed","id":"29546243","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PDB","id":"5MI3","evidenceCode":"ECO:0007744"},{"source":"PDB","id":"5OPD","evidenceCode":"ECO:0007744"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI8 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Modified residue: {"description":"N-acetylserine","evidences":[{"source":"PubMed","id":"6997043","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"7021545","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI9 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Modified residue: {"description":"N6-methyllysine; alternate","evidences":[{"source":"PubMed","id":"2022614","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"389663","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"6997043","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"7021545","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI10 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Modified residue: {"description":"N6-acetyllysine","evidences":[{"source":"PubMed","id":"18723842","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI11 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Modified residue: {"description":"Phosphothreonine","evidences":[{"source":"PubMed","id":"19150849","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"24141193","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"8416965","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI12 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Modified residue: {"description":"3-methylthioaspartic acid","evidences":[{"source":"PubMed","id":"16287167","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"25775268","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI13 |
| Number of Residues | 11 |
| Details | Compositional bias: {"description":"Basic residues","evidences":[{"source":"SAM","id":"MobiDB-lite","evidenceCode":"ECO:0000256"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI14 |
| Number of Residues | 31 |
| Details | Region: {"description":"Disordered","evidences":[{"source":"SAM","id":"MobiDB-lite","evidenceCode":"ECO:0000256"}]} |
| Chain | Residue | Details |
Catalytic Information from CSA
| site_id | CSA1 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1ksj |
| Chain | Residue | Details |
| A | ASP21 |
| site_id | CSA2 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1ksj |
| Chain | Residue | Details |
| A | HIS85 |
| site_id | MCSA1 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | M-CSA 535 |
| Chain | Residue | Details |






