1DG1
WHOLE, UNMODIFIED, EF-TU(ELONGATION FACTOR TU).
Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| G | 0000287 | molecular_function | magnesium ion binding |
| G | 0003746 | molecular_function | translation elongation factor activity |
| G | 0003924 | molecular_function | GTPase activity |
| G | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| G | 0005525 | molecular_function | GTP binding |
| G | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| G | 0005886 | cellular_component | plasma membrane |
| G | 0006414 | biological_process | translational elongation |
| G | 0032045 | cellular_component | guanyl-nucleotide exchange factor complex |
| G | 0097216 | molecular_function | guanosine tetraphosphate binding |
| H | 0000287 | molecular_function | magnesium ion binding |
| H | 0003746 | molecular_function | translation elongation factor activity |
| H | 0003924 | molecular_function | GTPase activity |
| H | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| H | 0005525 | molecular_function | GTP binding |
| H | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| H | 0005886 | cellular_component | plasma membrane |
| H | 0006414 | biological_process | translational elongation |
| H | 0032045 | cellular_component | guanyl-nucleotide exchange factor complex |
| H | 0097216 | molecular_function | guanosine tetraphosphate binding |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE MG G 998 |
| Chain | Residue |
| G | THR25 |
| G | GDP999 |
| G | HOH1002 |
| G | HOH1003 |
| G | HOH1004 |
| G | HOH1006 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE MG H 998 |
| Chain | Residue |
| H | HOH2028 |
| H | HOH2029 |
| H | HOH2030 |
| H | HOH2033 |
| H | THR25 |
| H | ASP80 |
| H | GDP1999 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 17 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE GDP G 999 |
| Chain | Residue |
| G | VAL20 |
| G | ASP21 |
| G | HIS22 |
| G | GLY23 |
| G | LYS24 |
| G | THR25 |
| G | THR26 |
| G | ASN135 |
| G | LYS136 |
| G | ASP138 |
| G | MET139 |
| G | SER173 |
| G | ALA174 |
| G | LEU175 |
| G | MG998 |
| G | HOH1002 |
| G | HOH1003 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 19 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE GDP H 1999 |
| Chain | Residue |
| H | VAL20 |
| H | ASP21 |
| H | HIS22 |
| H | GLY23 |
| H | LYS24 |
| H | THR25 |
| H | THR26 |
| H | ASN135 |
| H | LYS136 |
| H | ASP138 |
| H | SER173 |
| H | ALA174 |
| H | LEU175 |
| H | MG998 |
| H | HOH2029 |
| H | HOH2030 |
| H | HOH2033 |
| H | HOH2034 |
| H | HOH2035 |
Functional Information from PROSITE/UniProt
| site_id | PS00301 |
| Number of Residues | 16 |
| Details | G_TR_1 Translational (tr)-type guanine nucleotide-binding (G) domain signature. DNapeEKaRGITIntS |
| Chain | Residue | Details |
| G | ASP50-SER65 |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 388 |
| Details | Domain: {"description":"tr-type G"} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI2 |
| Number of Residues | 14 |
| Details | Region: {"description":"G1","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI3 |
| Number of Residues | 8 |
| Details | Region: {"description":"G2","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI4 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | Region: {"description":"G3","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI5 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | Region: {"description":"G4","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI6 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | Region: {"description":"G5","evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI7 |
| Number of Residues | 18 |
| Details | Binding site: {"evidences":[{"source":"PubMed","id":"29546243","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PDB","id":"5OPD","evidenceCode":"ECO:0007744"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI8 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Binding site: {"evidences":[{"source":"HAMAP-Rule","id":"MF_00118","evidenceCode":"ECO:0000255"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI9 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Modified residue: {"description":"N6-methyllysine; alternate","evidences":[{"source":"PubMed","id":"2022614","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"389663","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"6997043","evidenceCode":"ECO:0000269"},{"source":"PubMed","id":"7021545","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI10 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Modified residue: {"description":"N6-succinyllysine; alternate","evidences":[{"source":"PubMed","id":"21151122","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI11 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Modified residue: {"description":"Phosphothreonine","evidences":[{"source":"PubMed","id":"19150849","evidenceCode":"ECO:0000305"},{"source":"PubMed","id":"24141193","evidenceCode":"ECO:0000305"},{"source":"PubMed","id":"8416965","evidenceCode":"ECO:0000305"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI12 |
| Number of Residues | 28 |
| Details | Binding site: {} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI13 |
| Number of Residues | 10 |
| Details | Modified residue: {"description":"N6-succinyllysine","evidences":[{"source":"PubMed","id":"21151122","evidenceCode":"ECO:0000269"}]} |
| Chain | Residue | Details |
Catalytic Information from CSA
| site_id | CSA1 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1ksj |
| Chain | Residue | Details |
| G | ASP21 |
| site_id | CSA2 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1ksj |
| Chain | Residue | Details |
| H | ASP21 |
| site_id | CSA3 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1ksj |
| Chain | Residue | Details |
| G | HIS84 |
| site_id | CSA4 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1ksj |
| Chain | Residue | Details |
| H | HIS84 |






