Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0004156 | molecular_function | dihydropteroate synthase activity |
| A | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| A | 0009396 | biological_process | folic acid-containing compound biosynthetic process |
| A | 0042558 | biological_process | pteridine-containing compound metabolic process |
| A | 0046654 | biological_process | tetrahydrofolate biosynthetic process |
| B | 0004156 | molecular_function | dihydropteroate synthase activity |
| B | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| B | 0009396 | biological_process | folic acid-containing compound biosynthetic process |
| B | 0042558 | biological_process | pteridine-containing compound metabolic process |
| B | 0046654 | biological_process | tetrahydrofolate biosynthetic process |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 12 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE B62 A 901 |
| Chain | Residue |
| A | ASP101 |
| A | ARG254 |
| A | HOH287 |
| A | SO4301 |
| A | ASN120 |
| A | ILE122 |
| A | ILE143 |
| A | ASP184 |
| A | PHE189 |
| A | LEU214 |
| A | GLY216 |
| A | LYS220 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 301 |
| Chain | Residue |
| A | ARG254 |
| A | HIS256 |
| A | HOH297 |
| A | B62901 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 303 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 305 |
| site_id | AC5 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 306 |
| Chain | Residue |
| A | SER221 |
| A | ARG234 |
| site_id | AC6 |
| Number of Residues | 10 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE B62 B 902 |
| Chain | Residue |
| B | ASP101 |
| B | ASN120 |
| B | ILE122 |
| B | ASP184 |
| B | PHE189 |
| B | GLY216 |
| B | LYS220 |
| B | ARG254 |
| B | HOH279 |
| B | SO4302 |
| site_id | AC7 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 302 |
| Chain | Residue |
| B | ILE25 |
| B | ARG254 |
| B | HIS256 |
| B | HOH309 |
| B | B62902 |
| site_id | AC8 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 304 |
| site_id | AC9 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 307 |
| site_id | BC1 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 308 |
| Chain | Residue |
| B | SER221 |
| B | ARG234 |
| B | HOH285 |
Functional Information from PROSITE/UniProt
| site_id | PS00792 |
| Number of Residues | 16 |
| Details | DHPS_1 Dihydropteroate synthase signature 1. ImGILNvTpDSFsDgG |
| Chain | Residue | Details |
| A | ILE22-GLY37 | |
| site_id | PS00793 |
| Number of Residues | 14 |
| Details | DHPS_2 Dihydropteroate synthase signature 2. GAhIIDIGGesTrP |
| Chain | Residue | Details |
| A | GLY56-PRO69 | |
Catalytic Information from CSA
| site_id | CSA1 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1aj0 |
| Chain | Residue | Details |
| A | ARG254 | |
| A | ARG68 | |
| A | ASN27 | |
| site_id | CSA2 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1aj0 |
| Chain | Residue | Details |
| B | ARG254 | |
| B | ASN27 | |