2Y75
The Structure of CymR (YrzC) the Global Cysteine Regulator of B. subtilis
Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0001046 | molecular_function | core promoter sequence-specific DNA binding |
| A | 0003700 | molecular_function | DNA-binding transcription factor activity |
| A | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| A | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| A | 0006355 | biological_process | regulation of DNA-templated transcription |
| A | 0032991 | cellular_component | protein-containing complex |
| A | 0032993 | cellular_component | protein-DNA complex |
| A | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| A | 0042803 | molecular_function | protein homodimerization activity |
| A | 0051291 | biological_process | protein heterooligomerization |
| B | 0001046 | molecular_function | core promoter sequence-specific DNA binding |
| B | 0003700 | molecular_function | DNA-binding transcription factor activity |
| B | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| B | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| B | 0006355 | biological_process | regulation of DNA-templated transcription |
| B | 0032991 | cellular_component | protein-containing complex |
| B | 0032993 | cellular_component | protein-DNA complex |
| B | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| B | 0042803 | molecular_function | protein homodimerization activity |
| B | 0051291 | biological_process | protein heterooligomerization |
| C | 0001046 | molecular_function | core promoter sequence-specific DNA binding |
| C | 0003700 | molecular_function | DNA-binding transcription factor activity |
| C | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| C | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| C | 0006355 | biological_process | regulation of DNA-templated transcription |
| C | 0032991 | cellular_component | protein-containing complex |
| C | 0032993 | cellular_component | protein-DNA complex |
| C | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| C | 0042803 | molecular_function | protein homodimerization activity |
| C | 0051291 | biological_process | protein heterooligomerization |
| D | 0001046 | molecular_function | core promoter sequence-specific DNA binding |
| D | 0003700 | molecular_function | DNA-binding transcription factor activity |
| D | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| D | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| D | 0006355 | biological_process | regulation of DNA-templated transcription |
| D | 0032991 | cellular_component | protein-containing complex |
| D | 0032993 | cellular_component | protein-DNA complex |
| D | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| D | 0042803 | molecular_function | protein homodimerization activity |
| D | 0051291 | biological_process | protein heterooligomerization |
| E | 0001046 | molecular_function | core promoter sequence-specific DNA binding |
| E | 0003700 | molecular_function | DNA-binding transcription factor activity |
| E | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| E | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| E | 0006355 | biological_process | regulation of DNA-templated transcription |
| E | 0032991 | cellular_component | protein-containing complex |
| E | 0032993 | cellular_component | protein-DNA complex |
| E | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| E | 0042803 | molecular_function | protein homodimerization activity |
| E | 0051291 | biological_process | protein heterooligomerization |
| F | 0001046 | molecular_function | core promoter sequence-specific DNA binding |
| F | 0003700 | molecular_function | DNA-binding transcription factor activity |
| F | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| F | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| F | 0006355 | biological_process | regulation of DNA-templated transcription |
| F | 0032991 | cellular_component | protein-containing complex |
| F | 0032993 | cellular_component | protein-DNA complex |
| F | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| F | 0042803 | molecular_function | protein homodimerization activity |
| F | 0051291 | biological_process | protein heterooligomerization |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 1130 |
| Chain | Residue |
| A | ARG51 |
| A | LYS57 |
| A | SER58 |
| A | HOH2068 |
| F | HOH2142 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 9 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 1131 |
| Chain | Residue |
| A | LYS113 |
| A | HOH2131 |
| A | HOH2132 |
| A | HOH2133 |
| C | HOH2029 |
| A | ARG82 |
| A | PRO87 |
| A | ILE88 |
| A | SER89 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 1132 |
| Chain | Residue |
| A | LYS7 |
| A | HOH2135 |
| C | LYS7 |
| E | LYS7 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 1129 |
| Chain | Residue |
| B | ARG51 |
| B | LYS57 |
| B | SER58 |
| B | HOH2076 |
| B | HOH2168 |
| site_id | AC5 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 1130 |
| Chain | Residue |
| B | ARG82 |
| B | PRO87 |
| B | ILE88 |
| B | LYS113 |
| B | HOH2169 |
| B | HOH2170 |
| site_id | AC6 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 1131 |
| Chain | Residue |
| A | SER118 |
| B | GLY61 |
| B | ALA62 |
| site_id | AC7 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE CL B 1132 |
| Chain | Residue |
| B | LEU29 |
| B | HOH2048 |
| site_id | AC8 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 C 1130 |
| Chain | Residue |
| C | ARG51 |
| C | LYS57 |
| C | SER58 |
| C | HOH2049 |
| site_id | AC9 |
| Number of Residues | 8 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 C 1131 |
| Chain | Residue |
| C | ARG82 |
| C | PRO87 |
| C | ILE88 |
| C | SER89 |
| C | LYS113 |
| C | HOH2105 |
| C | HOH2106 |
| C | HOH2109 |
| site_id | BC1 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 D 1129 |
| Chain | Residue |
| D | ARG51 |
| D | LYS57 |
| D | SER58 |
| D | HOH2088 |
| D | HOH2170 |
| D | HOH2172 |
| D | HOH2173 |
| site_id | BC2 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 D 1130 |
| Chain | Residue |
| B | ASN37 |
| D | ARG82 |
| D | PRO87 |
| D | ILE88 |
| D | LYS113 |
| D | HOH2174 |
| site_id | BC3 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE CL D 1131 |
| Chain | Residue |
| D | SER28 |
| D | LEU29 |
| D | HOH2020 |
| D | HOH2031 |
| D | HOH2064 |
| site_id | BC4 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 E 1130 |
| Chain | Residue |
| E | ARG51 |
| E | LYS57 |
| E | SER58 |
| E | HOH2123 |
| E | HOH2124 |
| site_id | BC5 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 E 1131 |
| Chain | Residue |
| A | HOH2048 |
| E | ARG82 |
| E | PRO87 |
| E | ILE88 |
| E | SER89 |
| E | LYS113 |
| E | HOH2125 |
| site_id | BC6 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 F 1130 |
| Chain | Residue |
| F | ARG51 |
| F | LYS57 |
| F | SER58 |
| F | HOH2149 |
| F | HOH2150 |
| F | HOH2151 |
| site_id | BC7 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 F 1131 |
| Chain | Residue |
| F | ARG82 |
| F | PRO87 |
| F | ILE88 |
| F | ARG109 |
| F | LYS113 |
| F | HOH2152 |
| site_id | BC8 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 F 1132 |
| Chain | Residue |
| F | ARG60 |
| F | GLY61 |
| F | HOH2153 |
| F | HOH2154 |
| site_id | BC9 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE CL F 1133 |
| Chain | Residue |
| F | SER28 |
| F | LEU29 |
| F | HOH2010 |
| F | HOH2063 |
| site_id | CC1 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 F 1134 |
| Chain | Residue |
| F | HOH2155 |
| F | HOH2157 |
| B | LYS7 |
| D | LYS7 |
| F | LYS7 |
Functional Information from PROSITE/UniProt
| site_id | PS01332 |
| Number of Residues | 19 |
| Details | HTH_RRF2_1 Rrf2-type HTH domain signature. LrnaGLvkSirGayGGYvL |
| Chain | Residue | Details |
| A | LEU50-LEU68 |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 138 |
| Details | DNA binding: {"description":"H-T-H motif","evidences":[{"source":"PROSITE-ProRule","id":"PRU00540","evidenceCode":"ECO:0000255"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI2 |
| Number of Residues | 492 |
| Details | Domain: {"description":"HTH rrf2-type","evidences":[{"source":"PROSITE-ProRule","id":"PRU00540","evidenceCode":"ECO:0000255"}]} |
| Chain | Residue | Details |






