2Y57
Fragment growing induces conformational changes in acetylcholine- binding protein: A structural and thermodynamic analysis - (Compound 4)
Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0004888 | molecular_function | transmembrane signaling receptor activity |
| A | 0005216 | molecular_function | monoatomic ion channel activity |
| A | 0005230 | molecular_function | extracellular ligand-gated monoatomic ion channel activity |
| A | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| A | 0006811 | biological_process | monoatomic ion transport |
| A | 0016020 | cellular_component | membrane |
| A | 0034220 | biological_process | monoatomic ion transmembrane transport |
| A | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| B | 0004888 | molecular_function | transmembrane signaling receptor activity |
| B | 0005216 | molecular_function | monoatomic ion channel activity |
| B | 0005230 | molecular_function | extracellular ligand-gated monoatomic ion channel activity |
| B | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| B | 0006811 | biological_process | monoatomic ion transport |
| B | 0016020 | cellular_component | membrane |
| B | 0034220 | biological_process | monoatomic ion transmembrane transport |
| B | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| C | 0004888 | molecular_function | transmembrane signaling receptor activity |
| C | 0005216 | molecular_function | monoatomic ion channel activity |
| C | 0005230 | molecular_function | extracellular ligand-gated monoatomic ion channel activity |
| C | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| C | 0006811 | biological_process | monoatomic ion transport |
| C | 0016020 | cellular_component | membrane |
| C | 0034220 | biological_process | monoatomic ion transmembrane transport |
| C | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| D | 0004888 | molecular_function | transmembrane signaling receptor activity |
| D | 0005216 | molecular_function | monoatomic ion channel activity |
| D | 0005230 | molecular_function | extracellular ligand-gated monoatomic ion channel activity |
| D | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| D | 0006811 | biological_process | monoatomic ion transport |
| D | 0016020 | cellular_component | membrane |
| D | 0034220 | biological_process | monoatomic ion transmembrane transport |
| D | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| E | 0004888 | molecular_function | transmembrane signaling receptor activity |
| E | 0005216 | molecular_function | monoatomic ion channel activity |
| E | 0005230 | molecular_function | extracellular ligand-gated monoatomic ion channel activity |
| E | 0005515 | molecular_function | protein binding |
| E | 0006811 | biological_process | monoatomic ion transport |
| E | 0016020 | cellular_component | membrane |
| E | 0034220 | biological_process | monoatomic ion transmembrane transport |
| E | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 13 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE V37 A 301 |
| Chain | Residue |
| A | THR89 |
| A | ASP195 |
| B | TYR53 |
| B | GLN55 |
| B | ILE116 |
| A | LYS141 |
| A | GLY143 |
| A | SER144 |
| A | TRP145 |
| A | TYR186 |
| A | CYS188 |
| A | CYS189 |
| A | TYR193 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 601 |
| Chain | Residue |
| A | LYS141 |
| A | GLN182 |
| A | GLN184 |
| A | ASN197 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 602 |
| Chain | Residue |
| A | TYR167 |
| A | SER169 |
| E | ASP126 |
| E | THR137 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 13 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE V37 B 301 |
| Chain | Residue |
| B | THR89 |
| B | LYS141 |
| B | GLY143 |
| B | SER144 |
| B | TRP145 |
| B | TYR186 |
| B | CYS188 |
| B | CYS189 |
| B | TYR193 |
| B | ASP195 |
| C | TYR53 |
| C | GLN55 |
| C | ILE116 |
| site_id | AC5 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 601 |
| Chain | Residue |
| B | HIS185 |
| C | ASP126 |
| D | TYR167 |
| D | SER169 |
| site_id | AC6 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 602 |
| Chain | Residue |
| B | PRO102 |
| B | GLN103 |
| site_id | AC7 |
| Number of Residues | 12 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE V37 C 301 |
| Chain | Residue |
| C | THR89 |
| C | TYR91 |
| C | LYS141 |
| C | GLY143 |
| C | SER144 |
| C | TRP145 |
| C | TYR186 |
| C | CYS188 |
| C | CYS189 |
| C | TYR193 |
| D | GLN55 |
| D | ILE116 |
| site_id | AC8 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE CL C 501 |
| Chain | Residue |
| D | LYS40 |
| site_id | AC9 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 C 601 |
| Chain | Residue |
| C | PRO102 |
| C | GLN103 |
| site_id | BC1 |
| Number of Residues | 13 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE V37 D 301 |
| Chain | Residue |
| D | THR89 |
| D | LYS141 |
| D | GLY143 |
| D | SER144 |
| D | TRP145 |
| D | TYR186 |
| D | CYS188 |
| D | CYS189 |
| D | TYR193 |
| D | ASP195 |
| E | TYR53 |
| E | GLN55 |
| E | ILE116 |
| site_id | BC2 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 D 601 |
| Chain | Residue |
| D | GLN182 |
| D | GLN184 |
| D | ASN197 |
| site_id | BC3 |
| Number of Residues | 13 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE V37 E 301 |
| Chain | Residue |
| A | TYR53 |
| A | GLN55 |
| A | ILE116 |
| E | THR89 |
| E | LYS141 |
| E | GLY143 |
| E | SER144 |
| E | TRP145 |
| E | TYR186 |
| E | CYS188 |
| E | CYS189 |
| E | TYR193 |
| E | ASP195 |
| site_id | BC4 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 E 601 |
| Chain | Residue |
| D | ASP126 |
| E | TYR167 |
| E | SER169 |
| site_id | BC5 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 E 602 |
| Chain | Residue |
| E | LYS141 |
| E | GLN182 |
| E | GLN184 |
| E | ASN197 |






