2XSO
CRYSTAL STRUCTURE OF P4 VARIANT OF BIPHENYL DIOXYGENASE FROM BURKHOLDERIA XENOVORANS LB400
Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| A | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| A | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| B | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| B | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| C | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| C | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| C | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| D | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| D | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| E | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| E | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| E | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| F | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| F | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| G | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| G | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| G | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| H | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| H | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| I | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| I | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| I | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| J | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| J | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| K | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| K | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| K | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| L | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| L | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| M | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| M | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| M | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| N | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| N | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| O | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| O | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| O | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| P | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| P | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| Q | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| Q | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| Q | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| R | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| R | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| S | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| S | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| S | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| T | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| T | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| U | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| U | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| U | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| V | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| V | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
| W | 0005506 | molecular_function | iron ion binding |
| W | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| W | 0051537 | molecular_function | 2 iron, 2 sulfur cluster binding |
| X | 0018687 | molecular_function | biphenyl 2,3-dioxygenase activity |
| X | 0019380 | biological_process | 3-phenylpropionate catabolic process |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES A 900 |
| Chain | Residue |
| A | CYS100 |
| A | HIS102 |
| A | ARG103 |
| A | CYS120 |
| A | HIS123 |
| A | TRP125 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 A 901 |
| Chain | Residue |
| A | ASP388 |
| A | HOH2097 |
| A | GLN226 |
| A | HIS233 |
| A | HIS239 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES C 900 |
| Chain | Residue |
| C | CYS100 |
| C | HIS102 |
| C | ARG103 |
| C | CYS120 |
| C | HIS123 |
| C | TRP125 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 C 901 |
| Chain | Residue |
| C | GLN226 |
| C | HIS233 |
| C | HIS239 |
| C | ASP388 |
| C | HOH2069 |
| site_id | AC5 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES E 900 |
| Chain | Residue |
| E | CYS100 |
| E | HIS102 |
| E | ARG103 |
| E | CYS120 |
| E | HIS123 |
| E | TRP125 |
| site_id | AC6 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 E 901 |
| Chain | Residue |
| E | GLN226 |
| E | HIS233 |
| E | HIS239 |
| E | ASP388 |
| E | HOH2119 |
| site_id | AC7 |
| Number of Residues | 8 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES G 900 |
| Chain | Residue |
| G | CYS100 |
| G | HIS102 |
| G | ARG103 |
| G | MET105 |
| G | CYS120 |
| G | TYR122 |
| G | HIS123 |
| G | TRP125 |
| site_id | AC8 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 G 901 |
| Chain | Residue |
| G | HIS233 |
| G | HIS239 |
| G | ASP388 |
| G | HOH2154 |
| site_id | AC9 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES I 900 |
| Chain | Residue |
| I | CYS100 |
| I | HIS102 |
| I | ARG103 |
| I | CYS120 |
| I | HIS123 |
| I | TRP125 |
| site_id | BC1 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 I 901 |
| Chain | Residue |
| I | GLN226 |
| I | HIS233 |
| I | HIS239 |
| I | ASP388 |
| I | HOH2055 |
| site_id | BC2 |
| Number of Residues | 9 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES K 900 |
| Chain | Residue |
| K | CYS100 |
| K | HIS102 |
| K | ARG103 |
| K | MET105 |
| K | CYS120 |
| K | HIS123 |
| K | TRP125 |
| K | HOH2024 |
| K | HOH2026 |
| site_id | BC3 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 K 901 |
| Chain | Residue |
| K | HIS233 |
| K | HIS239 |
| K | ASP388 |
| K | HOH2060 |
| site_id | BC4 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES M 900 |
| Chain | Residue |
| M | CYS100 |
| M | HIS102 |
| M | ARG103 |
| M | CYS120 |
| M | HIS123 |
| M | TRP125 |
| site_id | BC5 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 M 901 |
| Chain | Residue |
| M | GLN226 |
| M | HIS233 |
| M | HIS239 |
| M | ASP388 |
| M | HOH2081 |
| site_id | BC6 |
| Number of Residues | 8 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES O 900 |
| Chain | Residue |
| O | CYS100 |
| O | HIS102 |
| O | ARG103 |
| O | CYS120 |
| O | HIS123 |
| O | TRP125 |
| O | HOH2035 |
| O | HOH2036 |
| site_id | BC7 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 O 901 |
| Chain | Residue |
| O | HIS233 |
| O | HIS239 |
| O | ASP388 |
| site_id | BC8 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES Q 900 |
| Chain | Residue |
| Q | CYS100 |
| Q | HIS102 |
| Q | ARG103 |
| Q | CYS120 |
| Q | HIS123 |
| Q | TRP125 |
| site_id | BC9 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 Q 901 |
| Chain | Residue |
| Q | HIS239 |
| Q | ASP388 |
| Q | GLN226 |
| Q | HIS233 |
| site_id | CC1 |
| Number of Residues | 9 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES S 900 |
| Chain | Residue |
| S | CYS100 |
| S | HIS102 |
| S | ARG103 |
| S | CYS120 |
| S | HIS123 |
| S | TRP125 |
| S | HOH2021 |
| S | HOH2028 |
| S | HOH2029 |
| site_id | CC2 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 S 901 |
| Chain | Residue |
| S | HIS233 |
| S | HIS239 |
| S | ASP388 |
| site_id | CC3 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES U 900 |
| Chain | Residue |
| U | CYS100 |
| U | HIS102 |
| U | ARG103 |
| U | CYS120 |
| U | HIS123 |
| U | TRP125 |
| site_id | CC4 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 U 901 |
| Chain | Residue |
| U | HIS239 |
| U | ASP388 |
| site_id | CC5 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FES W 900 |
| Chain | Residue |
| W | CYS100 |
| W | HIS102 |
| W | ARG103 |
| W | CYS120 |
| W | TYR122 |
| W | HIS123 |
| W | HOH2025 |
| site_id | CC6 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE FE2 W 901 |
| Chain | Residue |
| W | GLN226 |
| W | HIS233 |
| W | HIS239 |
| W | ASP388 |
| W | HOH2056 |
Functional Information from PROSITE/UniProt
| site_id | PS00570 |
| Number of Residues | 24 |
| Details | RING_HYDROXYL_ALPHA Bacterial ring hydroxylating dioxygenases alpha-subunit signature. CrHRGmricrsdaGNakaftCsYH |
| Chain | Residue | Details |
| A | CYS100-HIS123 |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 48 |
| Details | Binding site: {"evidences":[{"source":"PROSITE-ProRule","id":"PRU00628","evidenceCode":"ECO:0000255"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI2 |
| Number of Residues | 24 |
| Details | Binding site: {"evidences":[{"evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |






