2HKE
Mevalonate diphosphate decarboxylase from Trypanosoma brucei
Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0004163 | molecular_function | diphosphomevalonate decarboxylase activity |
| A | 0005524 | molecular_function | ATP binding |
| A | 0005654 | cellular_component | nucleoplasm |
| A | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| A | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| A | 0005929 | cellular_component | cilium |
| A | 0006695 | biological_process | cholesterol biosynthetic process |
| A | 0008299 | biological_process | isoprenoid biosynthetic process |
| A | 0016301 | molecular_function | kinase activity |
| A | 0016310 | biological_process | phosphorylation |
| A | 0016831 | molecular_function | carboxy-lyase activity |
| A | 0019287 | biological_process | isopentenyl diphosphate biosynthetic process, mevalonate pathway |
| B | 0004163 | molecular_function | diphosphomevalonate decarboxylase activity |
| B | 0005524 | molecular_function | ATP binding |
| B | 0005654 | cellular_component | nucleoplasm |
| B | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| B | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| B | 0005929 | cellular_component | cilium |
| B | 0006695 | biological_process | cholesterol biosynthetic process |
| B | 0008299 | biological_process | isoprenoid biosynthetic process |
| B | 0016301 | molecular_function | kinase activity |
| B | 0016310 | biological_process | phosphorylation |
| B | 0016831 | molecular_function | carboxy-lyase activity |
| B | 0019287 | biological_process | isopentenyl diphosphate biosynthetic process, mevalonate pathway |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 9 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 381 |
| Chain | Residue |
| A | TYR19 |
| A | LYS22 |
| A | ILE30 |
| A | ARG77 |
| A | SER144 |
| A | GLY145 |
| A | THR200 |
| A | HOH423 |
| A | HOH641 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 8 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 381 |
| Chain | Residue |
| B | TYR19 |
| B | LYS22 |
| B | ILE30 |
| B | ARG77 |
| B | SER144 |
| B | GLY145 |
| B | THR200 |
| B | HOH464 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 382 |
| Chain | Residue |
| A | ARG274 |
| A | ILE349 |
| A | ASP350 |
| A | HOH610 |
| A | HOH710 |
| A | HOH746 |
| A | HOH777 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 383 |
| Chain | Residue |
| A | SER42 |
| A | ALA43 |
| A | GLY365 |
| A | CYS366 |
| A | HOH385 |
| A | HOH657 |
| A | HOH694 |
| site_id | AC5 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 382 |
| Chain | Residue |
| B | ARG274 |
| B | ILE349 |
| B | ASP350 |
| site_id | AC6 |
| Number of Residues | 5 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 B 383 |
| Chain | Residue |
| B | SER42 |
| B | ALA43 |
| B | GLY365 |
| B | CYS366 |
| B | HOH509 |
Catalytic Information from CSA
| site_id | CSA1 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1fwk |
| Chain | Residue | Details |
| A | ASP196 |
| site_id | CSA2 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1fwk |
| Chain | Residue | Details |
| B | ASP196 |






