1Z7D
Ornithine aminotransferase PY00104 from Plasmodium Yoelii
Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0004587 | molecular_function | L-ornithine transaminase activity |
| A | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| A | 0030170 | molecular_function | pyridoxal phosphate binding |
| A | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| A | 0055129 | biological_process | L-proline biosynthetic process |
| B | 0004587 | molecular_function | L-ornithine transaminase activity |
| B | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| B | 0030170 | molecular_function | pyridoxal phosphate binding |
| B | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| B | 0055129 | biological_process | L-proline biosynthetic process |
| C | 0004587 | molecular_function | L-ornithine transaminase activity |
| C | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| C | 0030170 | molecular_function | pyridoxal phosphate binding |
| C | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| C | 0055129 | biological_process | L-proline biosynthetic process |
| D | 0004587 | molecular_function | L-ornithine transaminase activity |
| D | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| D | 0030170 | molecular_function | pyridoxal phosphate binding |
| D | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| D | 0055129 | biological_process | L-proline biosynthetic process |
| E | 0004587 | molecular_function | L-ornithine transaminase activity |
| E | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| E | 0030170 | molecular_function | pyridoxal phosphate binding |
| E | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| E | 0055129 | biological_process | L-proline biosynthetic process |
| F | 0004587 | molecular_function | L-ornithine transaminase activity |
| F | 0005737 | cellular_component | cytoplasm |
| F | 0030170 | molecular_function | pyridoxal phosphate binding |
| F | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| F | 0055129 | biological_process | L-proline biosynthetic process |
Functional Information from PROSITE/UniProt
| site_id | PS00600 |
| Number of Residues | 38 |
| Details | AA_TRANSFER_CLASS_3 Aminotransferases class-III pyridoxal-phosphate attachment site. FVaDEVqt.GLgRtGkllcvhhynvkp....DVIllGKalsGG |
| Chain | Residue | Details |
| A | PHE229-GLY266 |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | Modified residue: {"description":"N6-(pyridoxal phosphate)lysine","evidences":[{"source":"UniProtKB","id":"P04181","evidenceCode":"ECO:0000250"}]} |
| Chain | Residue | Details |
Catalytic Information from CSA
| site_id | CSA1 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| A | LYS261 | |
| A | ASP232 |
| site_id | CSA10 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| D | ASP232 |
| site_id | CSA11 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| E | ASP232 |
| site_id | CSA12 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| F | ASP232 |
| site_id | CSA2 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| B | PHE173 | |
| B | LYS261 | |
| B | ASP232 |
| site_id | CSA3 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| C | LYS261 | |
| C | ASP232 |
| site_id | CSA4 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| D | LYS261 | |
| D | ASP232 |
| site_id | CSA5 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| E | LYS261 | |
| E | ASP232 |
| site_id | CSA6 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| F | LYS261 | |
| F | ASP232 |
| site_id | CSA7 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| A | ASP232 |
| site_id | CSA8 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| B | PHE173 | |
| B | ASP232 |
| site_id | CSA9 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1b8g |
| Chain | Residue | Details |
| C | ASP232 |






