Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0000162 | biological_process | L-tryptophan biosynthetic process |
| A | 0004834 | molecular_function | tryptophan synthase activity |
| A | 0005829 | cellular_component | cytosol |
| A | 0006568 | biological_process | L-tryptophan metabolic process |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 2001 |
| Chain | Residue |
| A | THR90 |
| A | GLU91 |
| A | LYS92 |
| A | HOH2028 |
| A | HOH2188 |
| A | HOH2189 |
| A | HOH2212 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 3 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 2002 |
| Chain | Residue |
| A | ARG234 |
| A | ARG64 |
| A | ARG200 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 7 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 2003 |
| Chain | Residue |
| A | SER212 |
| A | GLY213 |
| A | ALA215 |
| A | THR216 |
| A | HOH2065 |
| A | HOH2131 |
| A | HOH2132 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 2004 |
| Chain | Residue |
| A | SER75 |
| A | VAL76 |
| A | TRP106 |
| A | HOH2033 |
| A | HOH2253 |
| A | HOH2258 |
| site_id | AC5 |
| Number of Residues | 10 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE IPL A 1001 |
| Chain | Residue |
| A | TYR21 |
| A | MET97 |
| A | TYR99 |
| A | TYR172 |
| A | GLY208 |
| A | PHE209 |
| A | GLY210 |
| A | GLY229 |
| A | SER230 |
| A | HOH2014 |
Functional Information from PROSITE/UniProt
| site_id | PS00167 |
| Number of Residues | 14 |
| Details | TRP_SYNTHASE_ALPHA Tryptophan synthase alpha chain signature. LEIGlPYSDPLGDG |
| Chain | Residue | Details |
| A | LEU46-GLY59 | |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 1 |
| Details | Active site: {"description":"Proton acceptor","evidences":[{"source":"HAMAP-Rule","id":"MF_00131","evidenceCode":"ECO:0000255"}]} |
Catalytic Information from CSA
| site_id | CSA1 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 1geq |
| Chain | Residue | Details |
| A | TYR172 | |
| A | GLU47 | |