1IP3
G68A HUMAN LYSOZYME
Functional Information from GO Data
| Chain | GOid | namespace | contents |
| A | 0003796 | molecular_function | lysozyme activity |
| A | 0005576 | cellular_component | extracellular region |
| A | 0005794 | cellular_component | Golgi apparatus |
| A | 0006954 | biological_process | inflammatory response |
| A | 0019730 | biological_process | antimicrobial humoral response |
| A | 0031640 | biological_process | killing of cells of another organism |
| A | 0035578 | cellular_component | azurophil granule lumen |
| A | 0035580 | cellular_component | specific granule lumen |
| A | 0042742 | biological_process | defense response to bacterium |
| A | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| A | 0050829 | biological_process | defense response to Gram-negative bacterium |
| A | 0050830 | biological_process | defense response to Gram-positive bacterium |
| A | 0070062 | cellular_component | extracellular exosome |
| A | 1904724 | cellular_component | tertiary granule lumen |
| B | 0003796 | molecular_function | lysozyme activity |
| B | 0005576 | cellular_component | extracellular region |
| B | 0005794 | cellular_component | Golgi apparatus |
| B | 0006954 | biological_process | inflammatory response |
| B | 0019730 | biological_process | antimicrobial humoral response |
| B | 0031640 | biological_process | killing of cells of another organism |
| B | 0035578 | cellular_component | azurophil granule lumen |
| B | 0035580 | cellular_component | specific granule lumen |
| B | 0042742 | biological_process | defense response to bacterium |
| B | 0042802 | molecular_function | identical protein binding |
| B | 0050829 | biological_process | defense response to Gram-negative bacterium |
| B | 0050830 | biological_process | defense response to Gram-positive bacterium |
| B | 0070062 | cellular_component | extracellular exosome |
| B | 1904724 | cellular_component | tertiary granule lumen |
Functional Information from PDB Data
| site_id | AC1 |
| Number of Residues | 6 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE NA A 999 |
| Chain | Residue |
| A | SER61 |
| A | CYS65 |
| A | ALA73 |
| A | VAL74 |
| A | ASN75 |
| A | HOH670 |
| site_id | AC2 |
| Number of Residues | 11 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 131 |
| Chain | Residue |
| A | HOH341 |
| A | HOH346 |
| A | HOH400 |
| A | HOH667 |
| B | HOH209 |
| B | ARG505 |
| B | LYS533 |
| B | TYR538 |
| A | TYR20 |
| A | LYS97 |
| A | HOH223 |
| site_id | AC3 |
| Number of Residues | 9 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 132 |
| Chain | Residue |
| A | ASN66 |
| A | SER80 |
| A | HOH165 |
| A | HOH202 |
| A | HOH239 |
| A | HOH366 |
| A | HOH387 |
| A | HOH692 |
| B | THR543 |
| site_id | AC4 |
| Number of Residues | 9 |
| Details | BINDING SITE FOR RESIDUE SO4 A 144 |
| Chain | Residue |
| A | LYS69 |
| A | ASN88 |
| A | HOH257 |
| A | HOH336 |
| A | HOH340 |
| A | HOH353 |
| B | HOH448 |
| B | LYS501 |
| B | VAL502 |
Functional Information from PROSITE/UniProt
| site_id | PS00128 |
| Number of Residues | 19 |
| Details | GLYCOSYL_HYDROL_F22_1 Glycosyl hydrolases family 22 (GH22) domain signature. ChlsCsaLlqdNIadavaC |
| Chain | Residue | Details |
| A | CYS77-CYS95 |
Functional Information from SwissProt/UniProt
| site_id | SWS_FT_FI1 |
| Number of Residues | 258 |
| Details | Domain: {"description":"C-type lysozyme","evidences":[{"source":"PROSITE-ProRule","id":"PRU00680","evidenceCode":"ECO:0000255"}]} |
| Chain | Residue | Details |
| site_id | SWS_FT_FI2 |
| Number of Residues | 4 |
| Details | Active site: {} |
| Chain | Residue | Details |
Catalytic Information from CSA
| site_id | CSA1 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 132l |
| Chain | Residue | Details |
| A | GLU35 | |
| A | ASP53 |
| site_id | CSA2 |
| Number of Residues | 2 |
| Details | Annotated By Reference To The Literature 132l |
| Chain | Residue | Details |
| B | ASP553 | |
| B | GLU535 |






