3F6L
Structure of the F4 fimbrial chaperone FaeE
Experimental procedure
| Experimental method | SINGLE WAVELENGTH |
| Source type | SYNCHROTRON |
| Source details | EMBL/DESY, HAMBURG BEAMLINE BW7A |
| Synchrotron site | EMBL/DESY, HAMBURG |
| Beamline | BW7A |
| Temperature [K] | 100 |
| Detector technology | CCD |
| Detector | MAR CCD 165 mm |
| Wavelength(s) | 0.9364 |
| Spacegroup name | C 1 2 1 |
| Unit cell lengths | 109.730, 78.653, 87.842 |
| Unit cell angles | 90.00, 96.42, 90.00 |
Refinement procedure
| Resolution | 29.876 - 2.801 |
| R-factor | 0.257 |
| Rwork | 0.255 |
| R-free | 0.30300 |
| Structure solution method | MOLECULAR REPLACEMENT |
| Starting model (for MR) | 3f65 |
| RMSD bond length | 0.003 |
| RMSD bond angle | 0.805 |
| Data reduction software | DENZO |
| Data scaling software | SCALEPACK |
| Phasing software | PHASER |
| Refinement software | PHENIX |
Data quality characteristics
| Overall | Outer shell | |
| Low resolution limit [Å] | 39.300 | 2.900 |
| High resolution limit [Å] | 2.800 | 2.800 |
| Rmerge | 0.122 | 0.302 |
| Number of reflections | 18291 | |
| <I/σ(I)> | 14.91 | 7 |
| Completeness [%] | 99.8 | 100 |
| Redundancy | 6.1 | 6.2 |
Crystallization Conditions
| crystal ID | method | pH | temperature | details |
| 1 | VAPOR DIFFUSION, HANGING DROP | 7.5 | 293 | 0.1M tris pH 7.5, 50% MPD, 0.2M ammonium phosphate, VAPOR DIFFUSION, HANGING DROP, temperature 293K |






